Przydatne linki

30/09/2016 at 10:35

Pszczelarskie fora:
www.pasiekapszczelarska.fora.pl
www.forum.pasiekaambrozja.pl
www.portalpszczelarski.pl/4/forum.html
www.forum.spp-polanka.org

Zaprzyjaźnione strony:
Polski Związek Pszczelarski
Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim
Terenowe Koło Pszczelarzy w Rembertowie
Powiatowe Koło Pszczelarzy w Garwolinie
www.PortalPszczelarski.pl
apis-polonia.eu
Pasieczysko

Czasopisma:
Miesięcznik Pszczelarstwo
Pasieka

Przydatne strony:
Zasięg lotu Twoich pszczół
Instrukcja : ustaw kuszkę na swojej miejscowości, powiększ mapę + do wymaganej dokładności, odznacz pole 3 k m i 5 km

Sklepy Pszczelarskie:
Łysoń
Stanpol
Sułkowski
Ratajczak
Bartnicy.pl
Sądecki Bartnik

Share Button

20 maja światowym dniem pszczół

30/09/2016 at 09:08

Anton JansaZ inicjatywy słoweńskich pszczelarzy (ČZS) na sesji FAO wystosowano propozycję ustanowienia Światowego Dnia Pszczół. Inicjatywę poprały takie państwa jak Bułgaria, Rumunia, Słowenia, Austria, Turcja i kraje grupy Wyszehradzkiej – w tym Polska. Wg. harmonogramu po zatwierdzeniu inicjatywy przez FAO zostanie ona przedstawiona na Ogółnym Zgromadzeniu ONZ.

Pierwsze obchody tego święta zaplanowane są na 20 maja 2018 r w rocznicę urodzin ojca słoweńskiego pszczelarstwa Antona Jansa.

Share Button

Prywatny import matek ryzykiem inwazji Apis mellifera scutellata – pszczół afrykańskich

28/09/2016 at 14:32

Coraz popularniejszy niekontrolowany import matek pszczelich z różnych części świata jest obarczony ryzykiem zawleczenia na nasz kontynent pszczoły Apis mellifera scutellata – tkz. pszczoły afrykańskiej. Pszczoły te przez wieki w wyniku selekcji naturalnej wykształciły zdolności natychmiastowego i skoordynowanego ataku całego roju. Ich jad jest kilkanaście razy bardziej niebezpieczny aniżeli jad pszczoły miodnej. Brazylijskie eksperymenty krzyżowania pszczół miodnych z mellifera scutellata – pszczołą afrykańską spowodowały inwazję agresywnych krzyżówek w Ameryce południowej i części Ameryki północnej. Wg. naukowców dotarcie tych pszczół do Europy to kwestia czasu. Sprzyja temu niekontrolowany, prywatny import matek pszczelich ze wszystkich zakątków świata .

Share Button

Czy wirus Zika jest niebezpieczny dla pszczół?

27/09/2016 at 13:20

Rozwój epidemii wirusa Zika może mieć przełożenie na pszczelarstwo w krajach dotkniętych tym ryzykiem. Do tej pory przypadki wirusa Zika rejestrowano w krajach Afryki i Azji, ale w ciągu ostatniej dekady rozprzestrzenił się on na kraje Ameryki Południowej i Hiszpanię. Dotychczas walka z tym wirusem polega na niszczeniu przenoszących go owadów metodą rozpylenia środka przeciwko komarom . Przypadkowymi ofiarami tej metody zostało miliony pszczół miodnych. http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-karolinie-poludniowej-rozpylano-srodki-owadobojcze-ktore-zabily-miliony-pszczol

Share Button

Pogotowie Rojowe

23/09/2016 at 10:56

imagesC18VTVU4Bezpłatne zbieranie rojów na obszarze Warszawy :

Prezes Tadeusz Woszczyński

tel. 22 861 41 45

tel. kom. 696 553 355

Share Button

Pszczelarskie dożynki 2016 w TKP w Rembertowie

21/09/2016 at 15:07

Ciasto do podkarmiania             Wczoraj TKP Rembertów święciło zakończenie sezonu pszczelarskiego w roku 2016. Była okazja do pochwalenia się wydajnością miodową, oceny tegorocznych pożytków oraz dyskusji nt. nowinek w pszczelarstwie polskim. Prezes Kowalski zaprezentował nowy, bezpieczny dla zdrowia środek przeciw warozzie Apiguard oraz ciasto do zakarmiania zimowego firmy Diamant.

 

Share Button