Blisko dwukrotne zwiększenie bezcłowej kwoty importowanego z Ukrainy do UE miodu

25/10/2016 at 20:45

KE podjęła decyzję o blisko dwukrotnym podniesieniu kwoty wolnej od cła dla Ukrainy na produkty rolne w tym miód. Decyzja czeka na zatwierdzenie w PE i Radzie Europejskiej!!!!
http://www.farmer.pl/fakty/rynki-wschodnie/bedzie-wiecej-miodu-z-ukrainy,67653.html,

Share Button

Kontrowersyjny wyrok polskiego Sądu – pszczelarz ma zlikwidować pasiekę bo „nowym sąsiadom” przeszkadzają pszczoły

22/10/2016 at 16:32

Sędzia sądu cywilnego w Suchej Beskidzkiej I wydział Cywilny wydał wyrok na 1 500 000 mln. pszczół z pasieki Pana Czesława Kudzi. Uzasadnieniem jest niebezpieczeństwo jakim są pszczoły dla „nowych” sąsiadów Pana Czesława. Paradoksem jest to że wcześniej to Pan Czesław pozwolił postawić tym sąsiadom dom w swoim sąsiedztwie. Szczegóły w materiale z Youtuba

Share Button

CETA a pszczelarstwo w Polsce

10/10/2016 at 15:24

Co pszczelarze powinni wiedzieć o porozumieniu handlowym CETA?

  • Aby porozumienie mogło wejść w życie niezbędne jest jego parafowanie przez wszystkie rządy UE
  • Kolejnym krokiem jest głosowanie w parlamencie Europejskim i parlamentach państw członkowskich ale już po głosowaniu w PE część zapisów umowy będzie mogła wejść w życie (bez czekania na wyniki głosowania w parlamentach Państw członkowskich)
  • Umowa dotyczy zniesienia barier dla handlu i usług pomiędzy UE a Kanadą . Na uwagę zasługuje jednak to, że tylko duże podmioty gospodarcze będą mogły pozwolić sobie na handel z podmiotami na innym kontynencie. Wynika z tego że praktycznie umowa dotyczy wyłącznie międzynarodowych koncernów na obu kontynentach a mieszkańcy będą jedynie „przedmiotem umowy”.
  • Ilość mieszkańców Kanady (35 mln.) jest porównywalna a nawet mniejsza niż ilość mieszkańców Polski zatem potencjał zakupowy Kanady jest nieporównywalnie mniejszy aniżeli UE.
  • Wszelkie spory handlowe wynikające z odmienności przepisów, zwyczajów czy kultury rozstrzygane są przez międzynarodowych arbitrów całkowicie uzależnionych od korporacji. Ich rozstrzygnięcia mają charakter nadrzędny nad orzeczeniami sądów krajowych. W przeszłości w oparciu o dwustronną umowę z USA Polska myśl takich orzeczeń zapłaciła  w sporze z firmą Cargill 16,3 mln. dolarów + odsetki.
  • Kanada jest światowym liderem w produkcji żywności genetycznie modyfikowanej uprawianej w wielkoobszarowych monokulturowych uprawach  z zastosowaniem szerokiej gamy śr. chemicznych niedopuszczonych do produkcji w UE.
  • Kanada jest potęgą w uprawach które są podstawą Polskiego rolnictwa. Bezcłowe dopuszczenie do obrotu żywności z Kanady doprowadzi do zmniejszenia rentowności i zaniku głównie Polskiego rolnictwa.
  • Podpisanie umowy CETA umożliwi amerykańskim koncernom posiadającym spółki córki w Kanadzie  wejście na rynek UE bez podpisywania umowy TTIP.

W dniu 15 października o godz. 14 00 z pod Pałacu Kultury (Kinoteka) ulicami Warszawy przejdzie demonstracja  przeciwników umowy handlowej CETA

Share Button