Święto Miodu – targi pszczelarskie w Zielonej Górze z/s w Ochli

18/05/2017 at 13:41

List od organizatorów:

Zapraszamy pszczelarzy do udziału w targach pszczelarskich – Święto Miodu, organizowanych w dniach  8 – 9 lipca 2017 roku, na terenie Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z/s w Ochli w godz. 11.00 – 17.00 Regulamin imprez 2

W załączeniu przesyłamy kartę zgłoszenia KARTA ZGŁOSZENIA DLA PSZCZELARZA . Zwracamy się z prośbą o przekazanie pszczelarzom informacji i kart .

Prosimy pszczelarzy, by po wypełnieniu karty odesłali dokument najpóźniej do 20 czerwca 2017 roku na adres:   

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze z/s w Ochli                                                                                        

ul. Ochla- Muzealna 5

66-006 Zielona Góra

 z dopiskiem na kopercie  Święto Miodu                                                                                                                                                                                                              lub przez pocztę elektroniczną na adres e-mail:   me.imprezy@gmail.com

Pszczelarze jako zapłatę  zostawiają w Muzeum słoik miodu. Miód wykorzystywany jest do poczęstunku dla dzieci i młodzieży w ramach warsztatów edukacyjnych np. ubijanie masła i poczęstunek chlebem z masłem i miodem. 

Muzeum zapewnia tylko miejsca pod stoiska w plenerze skansenu, natomiast nie zapewnia uczestnikom stoisk i noclegów. Dla pszczelarzy, którzy chcieliby skorzystać z noclegu w załączeniu podajemy listę tanich noclegów (ceny 20 – 70 zł od osoby) Tanie noclegi.

Można skorzystać z noclegu również w naszym muzeum,  oferujemy pokoje wieloosobowe w dniach 8 – 9 lipca br. Ilość miejsc jest bardzo ograniczona, więc proszę o dużo wcześniejsze rezerwowanie pokoi.  Rezerwację można zrobić pod numerem tel. 784 983 486.  Ceny pokoi wahają się  od 35 -50 zł od osoby za dobę

Share Button

Zmarł wieloletni uczestnik spotkań Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza – Pan Waldemar Markiewicz

11/05/2017 at 08:50

Zmarł wieloletni uczestnik spotkań Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza, członek wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie Pan Waldemar Markiewicz.  Pogrzeb odbędzie się 12. 05.17r. o godz. 13 00 na cmentarzu w Wólce Węglowej.

Żegnamy Cię kolego.  Cześć Twojej pamięci.  

Share Button

BADANIA STRAT RODZIN PSZCZELICH 2016/2017

09/05/2017 at 14:26

ZAPROSZENIE DO BADANIA STRAT RODZIN PSZCZELICH

PONIESIONYCH W TRAKCIE ZIMOWLI 2016/2017

Szanowna Pani, Szanowny Panie,

Pracownia Chorób Owadów Użytkowych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie już po raz kolejny prowadzi badanie zimowych strat rodzin pszczelich w ramach aktywności międzynarodowej sieci naukowej COLOSS (Prevention of Honeybee Colony Losses – zapobieganie stratom rodzin pszczelich). Niektóre wyniki badań prowadzonych w trzech poprzednich sezonach zostały zamieszczone w 5 numerze ”Pszczelarstwa”.

W tym roku, rezygnujemy (ze względów finansowych) z prowadzonego przez ostatnie trzy lata sposobu zbierania danych poprzez wysyłanie pocztą formularza ankiety do wylosowanych pszczelarzy. Nowym i najbardziej przyjaznym dla nas sposobem udziału w badaniu będzie wypełnienie internetowej ankiety dostępnej na stronie:

Ankieta

Taka forma umożliwia natychmiastowe wprowadzanie informacji do bazy danych. W tym roku nie pytamy o nazwisko i dokładny adres posiadacza rodzin pszczelich, ale prosimy o wpisanie numeru identyfikacyjnego z poprzednich lat lub podanie wymyślonego dla potrzeb ankiety pseudonimu, który ewentualnie będzie użyty w następnych latach. Ankieta internetowa wygląda inaczej niż przeznaczona do druku i zawiera więcej pytań, ponieważ jest wypełniana w wielu krajach i do tego celu dostosowana. Ankieta będzie aktywna do 31 maja.

Dla tych z Państwa, którzy jednak nie chcą lub nie mogą wypełnić ankiety internetowej przesyłamy ankietę w wersji do druku, którą po wydrukowaniu i wypełnieniu można przesłać pocztą (adres: PChOU, KPiDW, WMW, SGGW, 02-786 Warszawa, ul Ciszewskiego 8) lub po zeskanowaniu odesłać na adres grazyna_topolska@sggw.pl . Można też wypełnić ankietę wysłaną przez nas w Wordzie i odesłać, jako załącznik.

Prosimy o wypełnienie ankiety tylko raz, nawet, jeżeli zaproszenie do udziału w monitoringu otrzymają Państwo z różnych źródeł.

Kołom i związkom pszczelarskim będziemy bardzo wdzięczni za rozprowadzenie ankiety wśród ich członków.

Bardzo ważne są dla nas dane od Wszystkich pszczelarzy, którzy zazimowali przynajmniej jedną rodzinę, także od tych, którzy żadnej rodziny w trakcie zimowli nie utracili oraz tych, którzy utracili wszystkie, lub prawie wszystkie rodziny

Prowadzony przez nas monitoring nie jest w żaden sposób powiązany z badaniami prowadzonymi PIB-PIWet w Puławach w pasiekach nadzorowanych.

Do tych osób, które wezmą udział w monitoringu, a będzie nam znany ich adres e-mail, wyślemy możliwie najszybciej wstępne wyniki badań. Pełniejsze wyniki zostaną zamieszczone w „Pszczelarstwie” i „Pszczelarzu Polskim”

Aby dane mogły być analizowane łącznie z danymi międzynarodowymi powinny do nas trafić najpóźniej w połowie czerwca. Bardzo liczymy na Państwa współpracę i z góry dziękujemy za udział w badaniu.

Z pszczelarskim pozdrowieniem Koordynator zbierania danych w Polsce

dr hab. Grażyna Topolska, prof. nadzw SGGW

Szanowni Pań

Share Button