Unijne wparcie pszczelarstwa na rok 2025 - Aktualności
Strona główna » Aktualności » Unijne wparcie pszczelarstwa na rok 2025 (2024-10-14)Unijne wparcie pszczelarstwa na rok 2025
Od 24 października 2024 r. indywidualni i zrzeszeni hodowcy pszczół po raz kolejny będą się mogli ubiegać o przyznanie pomocy w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Nabór ten będzie już trzecim realizowanym dla tego sektora przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i drugim obejmującym wszystkie 7 interwencji. Warto wiedzieć o kilku istotnych zmianach. Podstawowa dotyczy informowania o posiadanych pniach pszczelich – trzeba będzie podać ich liczbę, aktualną na dzień składania wniosku.
Siedem interwencji:
- Wspieranie podnoszenia poziomu wiedzy pszczelarskiej (I.6.1)
- Inwestycje, wspieranie modernizacji gospodarstw pasiecznych (I.6.2)
- Wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi (I.6.3)
O to wsparcie na rzecz hodowców pszczół mogą się starać wyłącznie organizacje pszczelarskie. Przeznaczenie pieniędzy to zakup warrozobójczych produktów leczniczych – nie tylko weterynaryjnych, lecz także tych zawierających substancje czynne dopuszczone do stosowania w gospodarstwach ekologicznych. W tym przypadku zwrotowi podlega do 90 proc. kosztów netto.
- Ułatwienie prowadzenia gospodarki wędrownej (I.6.4)
- Pomoc na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół (I.6.5)
O dofinansowanie mogą się ubiegać organizacje pszczelarskie w imieniu pszczelarzy. Wsparciem objęty jest zakup: matek pszczelich z linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry; odkładów lub pakietów pszczelich z matkami pochodzącymi z linii hodowlanych; odkładów lub pakietów pszczelich od producentów, którzy uzyskali rekomendację związków lub zrzeszeń pszczelarzy. Jeśli chodzi o tę interwencję, refundacji podlega do 70 proc. kosztów netto, a maksymalna kwota pomocy na beneficjenta to 10 tys. zł.
- Wsparcie naukowo-badawcze (I.6.6)
- Wspieranie badania jakości handlowej miodu oraz identyfikacja miodów odmianowych (I.6.7)
Wnioski będą przyjmowane od 24 października do 22 listopada 2024 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Jeżeli ubiegający się o wsparcie nie starał się o tegoroczne dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich lub w jego gospodarstwie liczba pni pszczelich uległa zmianie od czasu starania się o to wsparcie, do wniosku powiennień dołączyć skan aktualnego dokumentu wydanego przez lekarza weterynarii, który potwierdzi stan liczby pni pszczelich.
2024-10-14