Dokumenty: Przepisy prawa: Odpowiedzialność za sprawozdania organizacji - przepisy

Strona główna / Dokumenty / Przepisy prawa / Odpowiedzialność za sprawozdania organizacji - przepisy

Odpowiedzialność za sprawozdania organizacji - przepisy

Co mówią przepisy o odpowiedzialności za sprawozdania organizacji?
 
Warto wiedzieć, co jest w sprawozdaniu, ponieważ przepisy ustawy o rachunkowości (art. 4a) mówią, że zarząd i członkowie organu nadzoru (np. komisja rewizyjna) są odpowiedzialne za to, aby sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności (tzw. sprawozdanie merytoryczne) były poprawnie sporządzone. Za błędy w tym względzie władze te mogą ponieść karę (art. 77 ustawy o rachunkowości).
Jeżeli zdarzy się, że w wyniku niesporządzenia sprawozdania lub sporządzenia sprawozdania z błędami organizacja poniesie szkodę (np. będzie musiała zapłacić karę do urzędu skarbowego lub zaległy podatek), to członkowie tych władz ponoszą również odpowiedzialność solidarną wobec swojej organizacji. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że poszkodowane stowarzyszenie może żądać  od każdego z członków zarządu lub komisji rewizyjnej całości lub części odszkodowania. Na przykład, jeżeli w komisji były trzy osoby i wspólnie wyrządziły szkodę, to wówczas można dochodzić od każdej z nich całego odszkodowania lub od każdej 1/3.
Oprócz odpowiedzialności odszkodowawczej  może też pojawić się odpowiedzialność karna. Jeżeli organizacja nie sporządzi sprawozdania lub gdy jest niepoprawne, zawiera nierzetelne dane lub jest sporządzone niezgodnie z przepisami, władzom organizacji (zarządowi i członkom organu nadzoru, np. komisji rewizyjnej) grozi kara grzywny, pozbawienia wolności do dwóch lat lub obie kary łącznie.
Jeżeli komisja rewizyjna, ale też zarząd, podjęła jakieś działania niezgodne ze statutem (lub niezgodne z innymi przepisami prawa), to będzie to działanie na szkodę organizacji. Konsekwencje takich działań mogą być rozmaite, np. organizacja będzie musiała zwrócić dotację, zarówno straci pieniądze, jak i nadwyręży swoją wiarygodność. W takiej sytuacji nowy zarząd organizacji może dochodzić sądownie roszczeń od tych, którzy zawinili (np. od starego zarządu lub komisji rewizyjnej), czyli np. żądać zapłaty odszkodowania.
Jeżeli szkodę wyrządziło kilka osób, działając wspólnie (np. cała komisja rewizyjna), obowiązuje tzw. zasada odpowiedzialności solidarnej (jej zasadę wyjaśniliśmy powyżej).

Podsumowując, członkowie komisji rewizyjnej ponoszą odpowiedzialność za:
  • wywiązywanie się z obowiązków, które są związane z byciem członkiem/członkinią komisji rewizyjnej (np. przeprowadzenie kontroli działań zarządu, jeżeli wymaga tego sytuacja),
  • poprawne i zgodne z prawem sporządzenie sprawozdania finansowego i z działalności,
  • działanie zgodne ze statutem i przepisami prawa, tak, aby nie przyczynić się do wyrządzenia szkody organizacji,
  • dokładanie należytej staranności przy wypełnianiu swoich obowiązków z tytułu członkostwa w organie nadzoru (komisji rewizyjnej).